20 mar 2017

Eugenia Goetz


1. Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Lipowej w Lublinie
2. Eugenie Goetz nee Barroux, nee a Paris le 22 septembre 1817, morte le 10 mai 1880
3. Orientacyjny czas wykonania porcelanki: 1880 r. (do 1883 r. - w tym roku zmarł bowiem mąż kobiety, a to zapewne on wystawiał jej nagrobek)
4. Porcelanka umieszczona w podstawie krzyża, wkomponowana w wieniec
5. Typ fotografii: portret/popiersie, owalna fotografia wkomponowana w kartusz, w obrębie porcelanki także tekst inskrypcyjny oraz zdobienia (wzór roślinny). Porcelanka owalna pozioma o formacie ok 30x40 cm. Ewidentnie jeden z najciekawszych i najwcześniejszych lubelskich przykładów. Sama twarz kobiety niemożliwa do zidentyfikowania ze względu na niefortunne pęknięcia porcelany. Być może zadziałał tu jakiś ludzki czynnik, bo pajęczyna pęknięć rozchodzi się dokładnie z wizerunku kobiety.



Eugienia Klara Barroux była żoną Jana Karola Goetza, nauczyciela języka niemieckiego i francuskiego, który osiadł w Polsce w 1848 r. Nauczał w Lublinie i Warszawie, założył także prywatną szkołę męską. Udzielał się również w społeczności parafialnej kościoła ewangelicko-reformowanego. Był właścicielem kamienicy przy obecnej ul. Złotej 3 (dziś siedziba Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza) Urodzona w Paryżu Eugenia pracowała natomiast jako guwernantka w domu Alberta Wędlińskiego w Siedliszczach. To tam w 1845 r wzięli ślub. Mieli ośmioro dzieci. Goetz zmarł trzy lata po niej - w 1883 r. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz